Shakespeare SKP 6500 Reel Freespool
Product SKU: SHA1564320
In stock
2
Overview
- Double handle for effortless retrieve
- Easy to use Free Spool facility
- Independent Free Spool drag adjuster
- Instant Anti- Reverse Facility
- Mono friendly line clips
- Subtle Grey SKP Cosmetics
The SKP FS reels from Shakespeare are a fantastic compliment to the rest of the SKP range of rods and luggage. Easy to use Free Spool facility allows you to sit back and take in your surroundings or night fish with confidence that when that all important bite comes, your reel will give line till you can strike! Subtle styling and matt finish means this reel will look great on any of the SKP rod ranges you choose.
Details
| Brand | Shakespeare |
|---|---|
| Weight | 478 g |
| Capacity | 350 m/0.30 mm 250 m/0.35 mm |
| Ball Bearings | 5 |
| Drag Type | Freespool |
| Ratio | 5.1:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Drag Force | 5 kg |
| Manufacturer Part Number | 1564320 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 043388485472 |
Reviews
Write Your Own Review
















