Okuma LS-6K Baitfeeder Reel Freespool
Product SKU: DYN136578
In stock
Overview
- Auto-switch freespool system
- Corrosion-resistant graphite body
- Quick-set infinite anti-reverse system
- Worm Shaft Oscillation system
- Heavy-duty, solid aluminum bail wire
- RESII: Computer-balanced rotor system
- 2-round metal line clips
- Fast progressive drag
- Long-stroke spool trip 30mm
- 5 ball bearing + 1 roller bearing
- Machine-cut aluminum spool
- Machine-cut brass pinion gear
- Precision zinc handle arm with wooden handle knob
- Slow oscillation system for improved line lay
- Rotor brake system
- Metal air bail nut
Designed for long casting carp fishing, The LS Baitfeeder features the on/off auto trip bait feeding system, a slow oscillation system and the Worm Shaft Transmission system for smoother and longer casts. Equipped with oversized gearing and a fast progressive drag system – all housed in a compact body design to bring anglers better fishing experience.
Details
| Capacity | 370 m/0.30 mm |
|---|---|
| Weight | 530 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 12 kg |
| Line Retrieve | 104 cm |
| Ball Bearings | 6 |
| Drag Type | Freespool |
| Ratio | 5.3:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 136578 |
| Barcode Number | 4718947036421 |
Reviews
Write Your Own Review
















