Penn Wrath Inshore Lure Spin Rod 7'6
Product SKU: SHA1536418
Out of stock
Overview
- Strong and responsive blank
- Ergonomic EVA handle
- Titanium Oxide guides
- Hook keeper
The PENN Inshore Lure rods are available in 4 different versions, making sure there is always a suitable rod that matches your needs. The extra-fast action and responsive blanks are especially designed for fishing any kind of long jerk, stickbait or softbait. Due to the K-frame stainless steel guides with titanium oxide inserts, the rods are also very durable. These rods offer great value for money and are very suitable for the angler who does not want to spend a large amount of money but does want a good quality rod.
Details
| Guides | 8 |
|---|---|
| Casting Weight | 14-40 g |
| Handle Material | EVA |
| Brand | Penn |
| Blank Material | Graphite |
| Rod Action | Extra Fast |
| Rod Length | 7 ft 6 in |
| Sections | 2 |
| Transport Length | 1.18 m |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1536418 |
| Barcode Number | 031324178465 |
Reviews
Write Your Own Review
















