Savage Gear SG2 Fast Game Trigger Rod 7'3" 30-80g
Product SKU: SVE75828
In stock
1
Overview
- Japanese Toray blanks 24+30T
- Seaguide CCS stainless steel guides with SIN rings
- Competition double lock Carbon Reel Seats
- Competition Ready to fish rod bags
- Rods with TRS are equipped with a trigger reel seat, making them suitable for baitcast reels
Rods designed for use with medium to medium-heavy lures. Perfectly balanced with optimal feel and a fast, powerful action to outmuscle bigger fish safely without hook pulls or line breaks. These extremely versatile rods are perfect for fishing soft lures, hard lures, spinnerbaits and spoons.
Details
| Type | 30T |
|---|---|
| Handle Material | EVA |
| Brand | Savage Gear |
| Casting Weight | 30-80 g |
| Blank Material | Carbon Fibre |
| Rod Action | Moderate Fast |
| Rod Length | 7 ft 3 in |
| Rod Power | Extra Heavy |
| Sections | 2 |
| Transport Length | 115 cm |
| Manufacturer | Svendsen Sport |
| Manufacturer Part Number | 75828 |
| Barcode Number | 5706301758286 |
Reviews
Write Your Own Review
















