Penn Authority 4500 Spinning Reel Front Drag
Product SKU: SHA1563159
Out of stock
Overview
- 12+1 Stainless Steel Bearing System
- CNC Gear Technology with Stainless Steel Main and Pinion Gears
- Full Metal Body, Sideplate, and Rotor
- Leveline® Slow Oscillation System
- Sealed Slammer® drag system with Dura-Drag™
- Spare Hypalon Handle Knob
- Submersible IPX8 Sealed Body and Spool Design
The PENN® Authority™ is the new PENN® standard. Focusing on best-in-class smoothness and sealing, these reels will have a size and gear ratio for every scenario. Utilizing CNC Gear technology™, the precision-cut stainless steel gear train paired with the Dura-Drag™ system, will give you the power to tame anything from within the deep blue. The IPX8 sealed body and spool are top of the line, en suring that no water will reach the internals, even if submerged. Whether fishing the creeks or in the blue water, the PENN® Authority™ sets a new standard for durability and performance.
Details
| Capacity | 390 m/0.25 mm 290 m/0.28 mm 215 m/0.33 mm |
|---|---|
| Weight | 420 g |
| Brand | Penn |
| Line Retrieve | 94 cm |
| Ball Bearings | 13 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 5.7:1 |
| Drag Force | 13.6 kg |
| Manufacturer Part Number | 1563159 |
| Barcode Number | 031324283305 |
Reviews
Write Your Own Review
















