Okuma Big Bomber Spod Braided BBS-7000S Reel Front Drag
Product SKU: DYN142009
In stock
Overview
- Graphite body construction
- 3+1 ball bearings
- Machine-cut anodized aluminum spool
- Hard metal handle
- XXL Even Flow line roller
- FPD: Fast Progressive Drag System
- RESII: Computer-balanced Rotor Equalizing System
- BBD : Body Blade Design
- Quick-set anti-reverse roller bearing
- 2-round metal line-clips
- TPE Ergo Grip handle knob
- Worm Shaft transmission system
- Heavy-duty, solid aluminum, anodized bail wire
- Model BBS-7000S is spooled with braided line
Details
| Capacity | 270 m/0.25 mm |
|---|---|
| Weight | 570 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 12 kg |
| Line Retrieve | 103 cm |
| Ball Bearings | 4 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 4.5:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 142009 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 4718947067388 |
Reviews
Write Your Own Review
















