Greys Wing Trout Spey Fly Rod 11'4" #5
Product SKU: SHA1571764
In stock
1
Overview
- AAA Cork handle
- Double foot snake guides
- Dual locking nuts with nylon cushion ring
- Full Alloy reel seat
- Keyed and milled reel seat slide band to reduce weight
- Lined stripper guides
- Powerlux 4pc carbon blank
- Rod section model ID and alignment dots
- Supplied in a rod bag and hard tube
- Versitile Trout-Spey action
Versatility is the name of the game with the Wing Trout Spey rod series. Built on a low profile, specifically designed Powerlux carbon blank, these rods are light enough to cast single handed, yet the added length makes casting and mending easier than traditional single handed rods- resulting in longer and more natural drifts with nymphs and dry flies. And when you want to swing wet flies or cast great distances the two handed TPSF handle offers the ability to unlock the power of the Spey cast.
Details
| Rating | #5 |
|---|---|
| Weight | 136 g |
| Brand | Greys |
| Rod Action | Medium Fast |
| Rod Length | 11 ft 4 in |
| Sections | 4 |
| Transport Length | 97 cm |
| Manufacturer Part Number | 1571764 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 043388488923 |
Reviews
Write Your Own Review
















