Greys Wing Streamflex Fly Rod 9'8" #2/3
Product SKU: SHA1571750
In stock
1
Overview
- AAA Cork handle
- Alloy reel seat with selected wood spacers
- Dual locking nuts with nylon cushion ring
- Keyed and milled reel seat slide band to reduce weight
- Lined stripper guides
- Rod section model ID and alignment dots
- Single foot snake guides
- Supplied in a rod bag and hard tube
Through the years Streamflex has become synonymous with light line and European river fishing techniques. The Wing Streamflex takes that reputation to new heights offering improved actions, lower profile blank design, and superb balance to help promote in-hand feel and excellent line control. The Wing Streamflex Plus with its 12" extension piece offers added versatility to create the ultimate all round light line river rod.
Details
| Rating | #2/3 |
|---|---|
| Weight | 92 g |
| Brand | Greys |
| Rod Action | Medium Fast |
| Rod Length | 9 ft 8 in |
| Sections | 5 |
| Transport Length | 85 cm |
| Manufacturer Part Number | 1571750 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 043388488787 |
Reviews
Write Your Own Review
















