Sunset Seafin SW 6508 Spinning Reel Front Drag
Product SKU: SERSTSRP72306508
In stock
2
Overview
- 7+1 high-quality ball bearings for smooth rotation
- Ambidextrous screw-in aluminum fighting handle, suitable for all anglers
- Computer-balanced rotor for improved stability
- Designed for sea fishing, from the shore or from a boat
- Infinite anti-reverse for maximum comfort
- Large-capacity aluminum spool
- Metal ball handle for an ergonomic grip
- Micrometric drag for ultra-precise adjustment
- Oversized roller to limit line twist
- Powerful and durable gear
- Powerful and precise front drag
- Reinforced pick-up for increased durability
- Robust metal body and graphite rotor
- Spinning reel
Details
| Capacity | 375 m/0.30 mm |
|---|---|
| Brand | Sunset |
| Max Drag | 15 kg |
| Line Retrieve | 90 cm |
| Ball Bearings | 8 |
| Drag Type | Front Drag |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | STSRP72306508 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 3352210958259 |
Reviews
Write Your Own Review
















