Shakespeare Firebird Beachcasting Rod 8'6" 120-220g
Product SKU: SHA1550420
In stock
Overview
- Cushioned DPS Reel Seat
- Modern EVA Handles
- Titanium Oxide insert Double leg guides
The firebird rods are perfect for anglers looking for a reliable product without breaking the bank. They display strong and attractive Firebird artwork and cosmetics that stand out in store and appeal to anglers of all ages. These rods are perfect for the holiday/seasonal market as well as occasional anglers.
Details
| Casting Weight | 120-220 g |
|---|---|
| Handle Material | EVA |
| Brand | Shakespeare |
| Blank Material | Fibreglass |
| Rod Action | Fast |
| Rod Length | 8 ft 6 in |
| Sections | 2 |
| Transport Length | 186 cm |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1550420 |
| Barcode Number | 043388130518 |
Reviews
Write Your Own Review
















