Savage Gear Super Soft Fluorocarbon EGI 25m 0.25mm 10.27lb Pink
Product SKU: SVE74481
In stock
7
Overview
- 100% fluorocarbon
- Light pink colour is invisible in water to squid
- Super soft and supple
- High knot strength
- UV and chemical resistant
- Specially designed for fishing egi
As the name suggests, this 100% fluorocarbon leader has been designed specifically to help you fish egi lures more effectively than ever before. It has unrivalled softness that allows egi lures to move more freely in the water and helps you land squid more easily – even if they are poorly hooked. The light pink colour minimises flashing in the water and remains largely invisible to squid, giving you excellent presentation.
Details
| Length | 25 m |
|---|---|
| Breaking Strain | 10.27 lb |
| Brand | Savage Gear |
| Colour | Pink |
| Diameter | 0.25 mm |
| Line Type | Fluorocarbon |
| Manufacturer | Svendsen Sport |
| Manufacturer Part Number | 74481 |
| Barcode Number | 5706301744814 |
Reviews
Write Your Own Review















