Savage Gear SGS2 All Round Rod 8'3" 7-25g
Product SKU: SVE74880
In stock
Overview
- SeaGuide Gold Label reel seat
- SeaGuide Gunsmoke SW Guides
- Super Versatile Action Blanks
- CCS Guide Setting
- Toray high modulus carbon fibre
- Tough EVA handles
- Deluxe rod bags
Versatility is the name of the game with the All Around collection. These medium length rods offer a perfect balance of casting distance and accuracy, making them ideal for a whole host of different saltwater fishing locations including ports, rocks and beaches. They provide precision control of both hard lures and soft lures and, depending on the casting weight you choose, can be used to target many different species including sea bass, bluefish, bonitos and anything else in between.
Details
| Type | 30T |
|---|---|
| Casting Weight | 7-25 g |
| Handle Material | EVA |
| Brand | Savage Gear |
| Blank Material | Carbon Fibre |
| Rod Action | Moderate Fast |
| Rod Length | 8 ft 3 in |
| Rod Power | Medium Light |
| Sections | 2 |
| Transport Length | 130 cm |
| Manufacturer | Svendsen Sport |
| Manufacturer Part Number | 74880 |
| Barcode Number | 5706301748805 |
Reviews
Write Your Own Review
















