Savage Gear Orange LTD 4000 Spinning Reel Front Drag
Product SKU: SHA1631593
In stock
2
Overview
- 8+1 steel ball bearings
- Aluminum spool
- Carbon drag system
- DuraGrease
- Graphite Reinforced Composite (GRC) body and rotor
- Soft-touch handle knob
- SST machined aluminum handle
The limited Orange LTD reels are designed to perfectly match with our Orange LTD rods – what’s better than a perfectly matching , real SAVAGE combo! The body and rotor are constructed from a strong yet lightweight GRC material, while the aluminum CNC machined SST handles offer maximum strength. These reels include a host of other exclusive innovations such as our proprietary DuraGrease, CNC machined aluminum spools and soft-touch handles. However, the best trick is in its ultra-smooth Friction Control Drag system that uses carbon fibre washers, offering unrivalled power and silky smoothness. It will make playing a fish as much of a joy as it is to finally get them into the net.
Details
| Capacity | 150 m/0.28 mm |
|---|---|
| Weight | 277 g |
| Brand | Savage Gear |
| Max Drag | 12.5 kg |
| Line Retrieve | 81 cm |
| Ball Bearings | 9 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 5.2:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 1631593 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 5706301024305 |
Reviews
Write Your Own Review
















