Sakura Iranja 71 LJ Baitcasting Reel Star Drag
Product SKU: SERSASRP70187111
In stock
2
Overview
- Adjustable double-position aluminum handle
- Brass alloy control wheel
- EVA handle knob
- Large-capacity aluminum spool
- Left-hand handle
- LIGHT JIGGING casting reel
- Low profile
- Magnetic drag system
- Powerful and progressive carbon disc drag system
- Ratio 7.1:1
- Single-piece aluminum frame
- Stainless steel bearings
- Titanium line guide
- Ultra-lightweight graphite side plates
Details
| Capacity | 245 m/0.30 mm |
|---|---|
| Weight | 255 g |
| Brand | Sakura |
| Max Drag | 8 kg |
| Line Retrieve | 78 cm |
| Ball Bearings | 11 |
| Drag Type | Star Drag |
| Ratio | 7.1:1 |
| Reel Handle Position | Left |
| Manufacturer Part Number | SASRP70187111 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 3352210965547 |
Reviews
Write Your Own Review
















