Penn Squadron III Labrax Spinning Rod 2.40m 14-42g
Product SKU: SHA1558399
In stock
Overview
- High Modulus 24T carbon blanks
- SW Proof components
- Slim but very powerful and strong blanks
- Ergonomic and easy to clean high density EVA handles
Offering exceptional value for money, the PENN Squadron III Labrax series feature modern fast blank action designs combined with a stunning look. The 24T carbon blanks are lightweight and have the perfect action for working lures for seabass, but the power in the bottom end will help to keep the fish away from structure underwater. Finished with ergonomically shaped high-density EVA handles and SW proof guides, these rods are built to last.
Details
| Guides | 9 |
|---|---|
| Casting Weight | 14-42 g |
| Handle Material | EVA |
| Brand | Penn |
| Blank Material | Carbon Fibre |
| Rod Action | Extra Fast |
| Rod Length | 2.40 m |
| Rod Power | Medium Heavy |
| Sections | 2 |
| Transport Length | 1.25 m |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1558399 |
| Barcode Number | 031324279667 |
Reviews
Write Your Own Review
















