Penn Squadron III Bass Spinning Rod 11'6" 56-112g
Product SKU: SHA1558401
In stock
Overview
- High Modulus 24T carbon blanks
- SW Proof components
- Slim but very powerful and strong blanks
- Ergonomic handles
- Rubber bulb
Offering exceptional value for money, the PENN Squadron III Bass features a modern blank action design combined with a stunning look. The 3 piece blank design is designed for light shore and estuary fishing. The slim 24T carbon blank has a perfect bending curve which allows easy casting and helps with playing big bass at close range. The tip highlight will give perfect bite registration and because of the SW proof guides, this rod is built to last!
Details
| Guides | 9 |
|---|---|
| Casting Weight | 56-112 g |
| Handle Material | EVA |
| Brand | Penn |
| Blank Material | Carbon Fibre |
| Line Rating | 2-4 oz |
| Rod Action | Fast |
| Rod Length | 11 ft 6 in |
| Rod Power | Heavy |
| Sections | 3 |
| Transport Length | 1.22 m |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1558401 |
| Barcode Number | 031324279681 |
Reviews
Write Your Own Review
















