Penn Squadron III Allround Spinning Rod 2.40m 200-400g
Product SKU: SHA1562880
In stock
Overview
- High Modulus 24T carbon blanks
- SW Proof components
- Slim but very powerful and strong blanks
- Ergonomic and easy to clean high density EVA handles
Offering exceptional value for money, the PENN Squadron III Allround series feature modern blank action designs combined with a stunning look. The Allround series feature very strong but lightweight 24T carbon blanks with a progressive action which is perfect for all types of fishing from both the Boat or Bank where you need some real power; targeting for example blue sharks. Finished with high quality saltwater proof stainless steel guides and an ergonomically shaped, high-density EVA handle, these rods are built to last!
Details
| Guides | 7 |
|---|---|
| Casting Weight | 200-400 g |
| Handle Material | EVA |
| Brand | Penn |
| Blank Material | Carbon Fibre |
| Rod Action | Moderate Fast |
| Rod Length | 2.40 m |
| Rod Power | Extra Heavy |
| Sections | 2 |
| Transport Length | 1.24 m |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1562880 |
| Barcode Number | 031324283220 |
Reviews
Write Your Own Review















