Shakespeare Salt XT Flattie Rod 10'6" 1-3oz
Product SKU: SHA1544325
Out of stock
Overview
- Fast taper, lightweight blank
- High grade Carbon
- K-Type guides
- Enough power to cast lightweight leads at good distance
- Sensitive tip for perfect bite registration
The Shakespeare SALT XT Flattie rod is a fast tapered and lightweight rod that is made from a high grade carbon. Due to the low weight, it is perfect to be held for long periods of time. Due to the fast taper action, you will be able to feel the bites quicker and set the hook quicker, resulting in a higher hook-up ratio. The 10ft6 length is perfect for estuary, pier or beach fishing, targeting flounder, plaice and bass. Due to the SW proof K-type guides, line will not be able to get entangled around the guides, preventing knots or breakages. A great rod that will let you enjoy fishing with it whole day long.
Details
| Guides | 8 |
|---|---|
| Casting Weight | 1-3 oz |
| Handle Material | X-Shrink |
| Brand | Shakespeare |
| Rod Action | Fast |
| Rod Length | 10 ft 6 in |
| Rod Power | Medium Light |
| Sections | 3 |
| Transport Length | 1.10 m |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1544325 |
| Barcode Number | 043388476777 |
Reviews
Write Your Own Review
















