Okuma Ceymar C101H-A Baitcasting Reel Left Handed
Product SKU: DYN136242
In stock
1
Overview
- 5BB+1RB bearing drive system
- A6061-T6 machined aluminum, anodized U-shaped spool
- Corrosion-resistant graphite frame and sideplates
- Ergonomic handle design allows cranking closer to body
- External adjustable magnetic cast control system
- Multi-disc composite drag system
- Quick-Set anti-reverse roller bearing
- Sideplate access port for quick spool changes
Okuma Ceymar Low Profile Baitcast Reel equips with corrosion-resistant graphite frame and sideplates, and A6061-T6 machined aluminum spool. It also features multi-disc composite drag system and sideplate access port which can change the spool quickly.
Details
| Capacity | 110 m/0.31 mm |
|---|---|
| Weight | 199 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 5 kg |
| Line Retrieve | 76 cm |
| Ball Bearings | 6 |
| Drag Type | Star Drag |
| Ratio | 7.2:1 |
| Reel Handle Position | Left |
| Manufacturer Part Number | 136242 |
| Barcode Number | 4718947069511 |
Reviews
Write Your Own Review
















