Okuma Carbonite XP Baitfeeder CBF-155A Reel Freespool
Product SKU: DYN136854
In stock
Overview
- 1 BB bearing drive system
- Baitfeeder quick-release graphite spool
- Equipped with green line
- Even Flow line roller
- Graphite spool
- Machine-cut brass pinion gear
- Plastic line clip
- Precsion Elliptical Gearing System
- RESII: Computer-balanced Rotor System
- Spare graphite spool
Okuma Carbonite XP Baitfeeder spinning reels feature the On/Off auto-trip bait feeding system – allowing you to disengage your spool andrun your bait freely. The Precision Elliptical Gearing System reduces friction during casting for, delivering increased distance, greater accuracy, and a longer line life while ensuring smoother and more uniform drag pressures. The reel is comes with an extra spool and a green line – an ideal choice for baitfeeder fishing.
Details
| Capacity | 200 m/0.40 mm |
|---|---|
| Weight | 400 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 9 kg |
| Line Retrieve | 76 cm |
| Ball Bearings | 1 |
| Drag Type | Freespool |
| Ratio | 4.5:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 136854 |
| Barcode Number | 4718947015648 |
Reviews
Write Your Own Review















