Okuma Big Bomber Spod BBS-8000S Reel Front Drag
Product SKU: DYN142010
In stock
6
Overview
- 2-round metal line-clips
- 3+1 ball bearings
- BBD : Body Blade Design
- FPD: Fast Progressive Drag System
- Graphite body construction
- Hard metal handle
- Heavy-duty, solid aluminum, anodized bail wire
- Machine-cut anodized aluminum spool
- Model BBS-7000S is spooled with braided line
- Quick-set anti-reverse roller bearing
- RESII: Computer-balanced Rotor Equalizing System
- TPE Ergo Grip handle knob
- Worm Shaft transmission system
- XXL Even Flow line roller
Details
| Capacity | 270 m/0.25 mm |
|---|---|
| Weight | 720 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 16 kg |
| Line Retrieve | 128 cm |
| Ball Bearings | 4 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 5.1:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 142010 |
| Barcode Number | 4718947047670 |
Reviews
Write Your Own Review
















