DAM Imax Spinning Rod 8'2" 20-60g
Product SKU: DAM70628
In stock
Overview
- Fast and sensitive TC24 carbon blank
- High-quality, saltwater resistant, tangle-free guides
- High-quality open reel seat
- High-quality camo EVA handle
- Rubberised reel seat
- Supplied in a cloth bag
Perfect balance, fast actions and optimum sensitivity to the feel the slightest touch and set the hook even on long lines – that’s what the IMAX Spin 1+1 section rod range delivers. Designed for fishing with medium to heavy lures, the unique blanks of these rods also mean you can play fish with confidence without worrying about hook pulls or line breaks. They really come into their own for soft lure jigging, twitch baits, pencils, topwater lures and metal jigs, either from a boat or the shore.
Details
| Casting Weight | 20-60 g |
|---|---|
| Handle Material | EVA |
| Brand | Imax |
| Blank Material | Carbon Fibre |
| Rod Action | Moderate Fast |
| Rod Length | 8 ft 2 in |
| Sections | 1+1 |
| Transport Length | 187 cm |
| Manufacturer Part Number | 70628 |
| Barcode Number | 5706301706287 |
Reviews
Write Your Own Review
















