Berkley Whiplash Carrier 8 Braid Crystal 300m 42lb 0.14mm
Product SKU: SHA1579665
In stock
4
Overview
- 100% PE material
- Perfectly round braided 8 carrier construction
- Super Strong and extremely durable
- Exceptionally smooth for long distance and fast casting
- Tough and abrasion resistant
- For Fresh and Saltwater use
Berkley® Whiplash® 8 is a legendary line that is well known for being one of the strongest braids on the market! It’s a perfectly braided 8 carrier superline using 100% PE fiber. It doesn’t matter if you go for the biggest Fresh or Saltwater specimen, you’ll always have he extreme fighting power of Whiplash 8 to rely on.
Details
| Colour | Crystal |
|---|---|
| Length | 300 m |
| Breaking Strain | 42 lb |
| Brand | Berkley |
| Diameter | 0.14 mm |
| Line Type | Braid |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1579665 |
| Barcode Number | 028632325674 |
Reviews
Write Your Own Review
















