Berkley Connect CM70 Carp Mono Muddy Brown 1000m 8lb 0.28mm
Product SKU: SHA1376982
Out of stock
Overview
- Great manageability
- High shock resistance
- Strong
Direct Connect CM70 mono is a dark coloured line, called muddy brown, which is built on base of high performance co-polymers. This is possibly the most fool proof line you can buy; it takes severe impact with ease and is easy in use. Part of a specific range of fishing lines built by our development team to the exacting specifications of Berkley Pro Anglers and dedicated to carp fishing! In the Direct Connect range there are mono, fluorocarbon and braided lines to choose from.
Details
| Length | 1000 m |
|---|---|
| Colour | Muddy Brown |
| Breaking Strain | 8 lb |
| Brand | Berkley |
| Diameter | 0.28 mm |
| Line Type | Monofilament |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1376982 |
| Barcode Number | 028632727607 |
Reviews
Write Your Own Review
















