Abu Garcia Mass Beat II Spinning Rod 2.74m 8-28g
Product SKU: SHA1445956
In stock
1
Overview
- 3M Powerlux 300 resin system allows a thin, ultra-light blank construction with superior impact and fracture resistance
- Double foot hook keeper for all bait applications
- Fuji K guides with Alconite inserts
- Fuji reel seat for greater comfort
- High density EVA gives greater sensitivity and durability
- Split grip design
Details
| Brand | Abu Garcia |
|---|---|
| Weight | 143 g |
| Casting Weight | 8-28 g |
| Rod Action | Heavy |
| Rod Length | 2.74 m |
| Sections | 2 |
| Manufacturer Part Number | 1445956 |
| Barcode Number | 0036282947177 |
Reviews
Write Your Own Review
















