Abu Garcia Gen Ike Low Profile Baitcaster Rod and Reel Combo 6'6" 10-30g
Product SKU: SHA1525564
In stock
2
Overview
- Light weight and strong 24T carbon blank
- Light weight LTS guides
- Ergonomic EVA handle grips
- 4+1 ball bearings for smooth operation
- One piece graphite frame
- Power Disk™ drag system for smooth drag performance
- Duragear™ gearing for durability
Details
| Guides | 8 |
|---|---|
| Handle Material | EVA |
| Brand | Abu Garcia |
| Casting Weight | 10-30 g |
| Type | 24T |
| Blank Material | Carbon |
| Rod Length | 6 ft 6 in |
| Rod Power | Medium |
| Sections | 2 |
| Transport Length | 1.04 m |
| Drag Type | Star Drag |
| Ratio | 6.4:1 |
| Reel Handle Position | Left |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1525564 |
| Barcode Number | 036282988330 |
Reviews
Write Your Own Review
















