Abu Garcia Diplomat V2 Travel Combo 2.44m 10-35g
Product SKU: SHA1561302
In stock
1
Overview
- 3+1 bearings, 5.2:1 gear ratio
- 4/5 pcs blanks - very small in transport size
- Abu Garcia WFS reel seat
- Aluminum spool, very smooth rotation
- Delivered in strong protection tube with reel space
- Light weight Stainless Steel LTS guides
- Moderate-Fast to Fast blank actions
- Strong and responsive 24T Carbon rod blanks
The famous DIPLOMAT range stands for mobility and travelling. These spinning combos are very short in transport length due to their 4 or 5 section blank design, but they fish and feel like a conventional 2 section rod! Ideal combos to bring on holiday or to keep in the back of your car - always ready to fish! The range contains a number of different lengths and casting weights, so plenty of opportunities for different techniques, species and situations. The combos come with a strong travel tube case with reel space, so you can keep your combo rigged up while travelling.
Details
| Handle Material | Full Cork |
|---|---|
| Brand | Abu Garcia |
| Casting Weight | 10-35 g |
| Type | 24T |
| Capacity | 165 m/0.25 mm 130 m/0.30 mm |
| Blank Material | Carbon |
| Rod Action | Moderate Fast |
| Rod Length | 2.44 m |
| Rod Power | Medium |
| Sections | 4 |
| Transport Length | 0.66 m |
| Ball Bearings | 4 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 5.2:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1561302 |
| Barcode Number | 036282102262 |
Reviews
Write Your Own Review
















