Spiderwire Stealth Smooth 8 Carrier Braid Blue Camo 274m 50lb 0.35mm
Product SKU: SHA1370449
In stock
5
Overview
- Coated with a thin layer of a highly durable, microcrystalline polymer for a thin diameter
- Knots clinch effortlessly and securely
- Soft and limp braid designed for long and effortless casting
- 8 Carrier, tight weave
SpiderWire Stealth Blue Camo is uniquely colored for blue water lakes and saltwater conditions. New and improved Stealth Braid is constructed to provide ultimate strength with the thinnest diameter for smooth and quiet performance. The no stretch properties of SpiderWire's PE fibers provide incredible sensitivity to instantly detect bites and structure.
Details
| Length | 274 m |
|---|---|
| Breaking Strain | 50 lb |
| Brand | Spiderwire |
| Colour | Blue Camo |
| Diameter | 0.35 mm |
| Line Type | Braided |
| Manufacturer | Pure Fishing |
| Manufacturer Part Number | 1370449 |
| Barcode Number | 022021612239 |
Reviews
Write Your Own Review















