Penn Battle IV 6000 Spinning Reel Front Drag
Product SKU: SHA1621733
In stock
2
Overview
- 5+1 sealed stainless steel ball bearing system
- CNC Gear Technology
- Full Metal Body and sideplate
- HT-100 carbon fiber drag washers
- Hydro Armor system seals critical areas from water intrusion
- Line Capacity Rings
- Superline Spool
The PENN® Battle® IV is stronger and more durable than ever before. The Battle® IV features our Hydro Armor sealing system that protects critical components no matter how harsh the conditions. The Battle®IV combines our proprietary CNC Gear™ Technology, proven HT-100™ carbon fiber drag system, and a Full Metal Body to deliver a reel built to withstand the force of big fish. Ranging in size from 1000 to 10000, the Battle IV series has a model for every angler.
Details
| Capacity | 305 m/0.38 mm 210 m/0.46 mm 190 m/0.48 mm |
|---|---|
| Weight | 590 g |
| Brand | Penn |
| Line Retrieve | 104 cm |
| Ball Bearings | 6 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 5.6:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Drag Force | 11.3 kg |
| Manufacturer Part Number | 1621733 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 031324003538 |
Reviews
Write Your Own Review
















