Shakespeare Superteam SC-3 Method Rod 9' 40g
Product SKU: SHA1558410
Out of stock
Overview
- Carbon weave detailing
- Cork/EVA handle composition
- Dedicated commercial rod actions
- Flat handle styling for fish playing ease
- Laser cut SUPERTEAM detailing
- Perfect for wet conditions
- Soft touch reel seat
- Super thin blank construction
- Ultra lightweight blanks
They say any job is easy with the right tools and if you are a Commercial Fishery angler looking for a set of lightweight and responsive rods to cover all aspects of waggler, bomb and feeder work then look no further. The NEW SUPERTEAM SC-3 rods are perfect for small snake lakes, island chucks and open water fishing at distance. With lengths from 9-12ft you will find exactly the tool you need no matter what peg you're on. The SUPER COMMERCIAL 3 range from Shakespeare Superteam is an affordable and highly versatile rod range that will not fail to impress.
Details
| Casting Weight | 40 g |
|---|---|
| Weight | 162 g |
| Brand | Shakespeare |
| Rod Action | Progressive |
| Rod Length | 9 ft |
| Rod Power | Light Medium |
| Transport Length | 139 cm |
| Manufacturer Part Number | 1558410 |
| Barcode Number | 043388483560 |
Reviews
Write Your Own Review
















