Okuma Surf 8K Fixed Spool Reel Front Drag
Product SKU: DYN136562
In stock
3
Overview
- Quick-set anti reverse roller bearing
- Fast drag system
- Precision worm shaft transmission system
- Hydro Block water tight drag seal
- Precision zinc handle arm with TPE ergo grip
- Slow oscillation system
- Double stainless steel line clickers
- Rotor brake system
- With carbon washers
Developed with the top surf fishermen, the Surf 8K spinning reel is designed to give anglers the ultimate distance on each cast. The reel’s tapered long stroke spool minimizes resistance, while the Slow Oscillation System further reduces friction when casting – and generates an exceptionally smooth line lay upon retrieve. To match the reel’s casting capabilities, underneath the Surf 8K’s light yet durable graphite body lies six stainless steel bearings and a quick-set anti-reverse for jaw-shattering hooksets. The rigid metal handle allows you to utilize the fast progressive drag system's 40 lbs of fish-stopping power to its full extent. Designed for maximum durability against corrosion, the Surf 8K features a Hydro Block gasket to protect the drag system, while the proprietary Cyclonic Flow Rotor Technology ushers all excess moisture out of the reel’s housing with a cyclone-like airflow.
Details
| Capacity | 620 m/0.33 mm |
|---|---|
| Weight | 750 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 18 kg |
| Line Retrieve | 108 cm |
| Ball Bearings | 6 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 4.7:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 136562 |
| Barcode Number | 4718947028358 |
Reviews
Write Your Own Review















