Okuma Rockaway RA-8000 Fixed Spool Reel Front Drag
Product SKU: DYN137436
In stock
7
Overview
- 4BB + 1RB stainless steel bearing system
- Quick-Set anti-reverse roller bearing
- Precision machine-cut brass pinion gear
- Corrosion-resistant frame, sideplate and rotor
- Rigid metal handle design to reduce flex
- Long-cast, 2-tone anodized aluminum spool
The Rockaway Surf Reels and Rockaway Baitfeeder Reel is designed to complement our Rockaway Surf Rods. Featuring a long cast spool design and lightweight corrosion-resistant body, the Rockaway Spinning models are equipped with 4BB + 1RB stainless steel bearing, and a 5.3:1 gear ratio, and puts out 26 and 35 lbs max drag. The Rockaway Baitfeeder (RBF) model features Okumas On/Off Baitfeeding system. It also features a 5.3:1 gear ratio, 5BB+1RB, and 35 lbs max drag. All models feature a rigid metal handle design to reduce flex, and cyclonic flow rotor technology.
Details
| Capacity | 440 m/0.33 mm |
|---|---|
| Weight | 531 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 16 kg |
| Line Retrieve | 123 cm |
| Ball Bearings | 5 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 5.3:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 137436 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 4718947077493 |
Reviews
Write Your Own Review
















