Okuma Obsidian OSD12000-35AY Reel Front Drag Big Pit
Product SKU: DYN142184
In stock
Overview
- Lightweight C-40X Carbon Frame & Side Plate
- Ultralight Screw-In Handle
- Even Flow Roller System with DLC Coating
- Ultra-lightweight A7075 Aluminum Shaft
- Rotor Brake System
- Fast Progressive Drag
- One-Piece Bail
- C-40X Consturcion & Cyclonic Flow Rotor For Corrosion Resistance
- Ultralight Spool
- Frictionless Main Shaft Design
- Rotor with Tangle Guard - Prevents Line from Entering the Shaft
- Carbon Fiber Drag System
- Worm Shaft Transmission System
An extremely lightweight carp reel, the Obsidian is made with Okuma’s C-40X carbon – the durable yet light graphite. The light and ergonomic feel is perfected by the ultralight spool and the frictionless main shaft design that eliminates resistance when reeling. Obsidian’s super-slow oscillation, one-piece bail, and worm shaft transmission ensure exceptional line lay and superb casting.
Details
| Capacity | 680 m/0.33 mm |
|---|---|
| Weight | 520 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 18 kg |
| Line Retrieve | 103 cm |
| Ball Bearings | 10 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 4.3:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 142184 |
| Country of Manufacture | China |
| Barcode Number | 4718947089496 |
Reviews
Write Your Own Review
















