Okuma INC-6000 Reel Front Drag
Product SKU: DYN136561
Out of stock
Overview
- Compact body
- Corrosion-resistant graphite body
- Quick-Set infinite anti-reverse system
- 2 round metal line clips
- Worm shaft oscillation system
- Heavy-duty, solid aluminum bail wire
- Even Flow line roller
- Fast progressive drag
- Long Stroke spool 30mm
- 3 ball bearing + 1 roller bearing
- Machine-cut aluminum spool
- Rigid metal handle with wooden knob
- Machine-cut brass pinion gear
- RESII: Computer-balanced rotor system
- Rotor brake system
Ultra-durability coupled with exceptional reliability and performance – Okuma’s Inception is the carp reel to exceed your expectations. Available in sizes 6000 and 8000, the robust yet compact INC is built to last for years of rigorous use. The INC is fitted with oversized gearing for impressive cranking power, complemented by the spinning reel’s fast progressive drag system. With a long stroke spool and the super-slow Worm Shaft Transmission System to reduce friction, the INC casts smooth, accurately – and with power. The sealed, corrosion-resistant graphite body is coupled with the proprietary Cyclonic Flow Rotor Technology that ushers all excess moisture from the reel’s housing with a cyclone-like airflow. The INC is finished with a tasteful black design and a weighted wooden handle knob that rests in a vertical position – always lining up perfectly.
Details
| Capacity | 370 m/0.30 mm |
|---|---|
| Weight | 460 g |
| Brand | Okuma |
| Max Drag | 12 kg |
| Line Retrieve | 104 cm |
| Ball Bearings | 4 |
| Drag Type | Front Drag |
| Ratio | 5.3:1 |
| Reel Handle Position | Both |
| Manufacturer Part Number | 136561 |
| Barcode Number | 4718947040374 |
Reviews
Write Your Own Review
















